ORZEŁ BIAŁY

Przez prastarą puszczę wędrowali trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Szukali miejsca na swoje siedziby. Trudno było się braciom rozstać. Nagle ujrzeli stadko jeleni na polanie. Napięli łuki. Świsnęły strzały. Zwierzęta szybsze od strzał rozbiegły się trzy świata strony. Skoczyli bracia w pogoń. Lech na północ, Czech na południe, Rus na wschód. Lech ze swą drużyną długo gonił pięknego jelenia. Gwiazdy błyskały już na niebie, kiedy strudzeni wędrowcy ułożyli się do snu pod dębem na wzgórzu. O świcie obudził ich łopot skrzydeł. Ujrzeli nad sobą ogromnego orła. Ptak usiadł w gnieździe. Orle pióra połyskiwały srebrzyście w blaskach wschodzącego słońca. Wszyscy patrzyli oczarowani. Tu zostaniemy powiedział Lech do swych towarzyszy. To najpiękniejsze miejsce na świecie. Zbudujemy tutaj osadę, a biały orzeł będzie naszym znakiem.

Taka piękną legendę usłyszały i obejrzały dzieciaki w przedstawieniu 27 maja w naszym przedszkolu.